Irak, Kerkük-Ceyhan boru hattını onarıyor

Irak petrol bakanı yardımcısı, Irak’ın ay sonuna kadar Türkiye’ye günde 350 bin varil petrol göndermesini sağlayacak bir boru hattını onardığını açıkladı.

Bu adımın Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) ve yabancı petrol şirketlerinin tepkisine yol açacağı düşünülüyor.

On yılı aşkın süredir kapalı olan Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının yeniden açılması durumunda bir yıldır kapalı olan KBY kontrolündeki boru hattına alternatif olacak.

Bağdat, Kürtler ile KBY’nin boru hattını kullanan yabancı şirketler arasındaki üretim paylaşım anlaşmalarının yasa dışı olduğunu öne sürüyor.

Bağdat’taki Irak federal hükümeti, petrol şirketlerine kendisiyle müzakere etme ya da petrollerini yeniden açılacak boru hattıyla Türkiye’ye gönderme zorunluluğu getirecek. Bu durumun da neredeyse tamamen petrol gelirlerine bel bağlayan Kürtlerin tepkisine neden olacağı düşünülüyor.

BU AY SONUNDA FAALİYETE GEÇMESİ BEKLENİYOR

2014 yılında IŞİD militanlarının düzenlediği bir dizi saldırı sonucu 960 km uzunluğundaki boru hattıyla yapılan ihracat durdurulmuştu. Boru hattı, faaliyet gösterdiği zamanlarda küresel arzın yüzde 0,5’ini karşılıyordu.

Reuters’a konuşan Irak petrol bakanı yardımcısı Basim Muhammed, “Onarım çalışmaları devam ediyor ve depolama tesisleri de bulunan büyük bir ham petrol pompalama istasyonu tamamlandı” dedi.

Muhammed, “Boru hattının bu ay sonuna kadar faaliyetlerine başlaması ve yeniden petrol akışına hazır hâle gelmesi bekleniyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir